Przejdź do treści

Systemy zrobotyzowane 3D

Produkcja części przeznaczonych dla przemysłu m.in. samochodowego lub lotniczego, wymaga ogromnej precyzji podczas ich wytwarzania, ponieważ nawet niewielkie odstępstwa od zakładanego nominału mogą spowodować, że wyrób nie będzie nadawał się do użytku i sprzedaży. Z tego powodu jednym z najważniejszych działów w przedsiębiorstwie jest dział kontroli jakości, który wyposażony w odpowiednio dokładne systemy oraz maszyny pomiarowe będzie zdolny do przeprowadzenia kontroli jakości produkowanych wyrobów.

Bezpieczeństwo dzięki pomiarom 3D

 Podczas tworzenia skomplikowanych i złożonych produktów, takich jak pojazdy samochodowe, wpływ na wystąpienie usterki, a co za tym idzie bezpieczeństwo użytkownika, będzie miało każde odstępstwo od założonego projektu. Z tego powodu stosuje się urządzenia do wykonywania pomiarów 3D. Działają one w ten sposób, że emitują w stronę badanego obiektu wiązkę laserową lub wzór świetlny, który rzutowany na powierzchnię obiektu, jest rejestrowany i wysyłany do komputera. Optyczna maszyna pomiarowa 3D otrzymuje surowe dane w postaci zbioru setek tysięcy lub milionów punktów, na które program nanosi siatkę, dzięki czemu uzyskuje się obraz 3D. Otrzymany obraz 3D można porównać z założonymi wartościami nominalnymi i ocenić produkt.

Maszyny i systemy pomiarowe najwyższej jakości

CUBE-R

Creaform

CUBE-R to zautomatyzowany, optyczny system skanujący najwyższej jakości. Wykorzystywany jest głownie w warunkach produkcyjnych. Rozmiar systemu (stanowisko robocze o powierzchni 4 x 4 m) umożliwia pomiar części o gabarytach od kilku centymetrów aż do kilku metrów. Zastosowanie technologii laserowej w połączeniu z robotem sprawia, że CUBE-R działa niesamowicie szybko przy zachowaniu maksymalnej precyzji. Ta maszyna pomiarowa może pracować w trybie ciągłym (24 godziny na dobę). Ciekawą cechą jest również automatyczny system kalibracji odciążający operatora z dodatkowych czynności.

MetraSCAN 3D R-Series™

Creaform

MetraSCAN 3D R-Series to profesjonalny, zaawansowany optyczny system skanujący. Jego sporą zaletą jest możliwość instalacji na linii produkcyjnej. Urządzenie jest wyposażone w szybkie kamery mogące skanować z prędkością 500 tysięcy punktów na sekundę. Głowica optyczna może zostać zamontowana na dowolnym robocie. Użycie w systemie urządzenia śledzącego pozwala na wykonywanie skanów nawet w sytuacji, kiedy i skaner oraz badany obiekt są w ruchu. MetraSCAN 3D R-Series jest niewrażliwy na drgania występujące na hali produkcyjnej.