Przejdź do treści

Rodzaje skanerów 3D

Skaner 3D jest urządzeniem wykorzystywanym w wielu dziedzinach. Stosuje się go między innymi w procesach kontroli jakości w przemyśle, w procesie inżynierii odwrotnej, w medycynie do skanowania ciała ludzkiego, ale też w branży rozrywkowej, podczas tworzenia filmów animowanych lub z efektami CGI, a także gier komputerowych. Ze względu na szeroki zakres możliwości wykorzystania tej technologii powstało wiele modeli skanerów 3D do różnych zastosowań. Jakie rodzaje skanerów wyróżniamy?

Skaner 3D – zasada działania i typy skanerów

Skanery 3D są urządzeniami, których celem jest przeniesienie kształtu fizycznego obiektu do modelu trójwymiarowego w komputerze. Zazwyczaj jest to związane z utworzeniem chmury punktów, którą następnie program zamienia na tzw. siatkę trójkątów, dzięki czemu powstaje trójwymiarowy obraz zeskanowanego przedmiotu.

Pytania i odpowiedzi

Ogólnie skanery można podzielić na dwie grupy – aktywne oraz pasywne. Pasywne skanery nie emitują światła lub promieniowania, ponieważ działają na zasadzie detekcji odbić światła od badanych obiektów. Cena tego rozwiązania, ale także jego dokładność są dosyć niskie.

Znacznie bardziej profesjonalną grupą skanerów są skanery aktywne, które do pomiarów wykorzystują emitowane przez siebie światło lub inny rodzaj promieniowania. Na obiekt rzutowane są wzory, których deformacje są rejestrowane przez kamery urządzenia. Zazwyczaj w tym przypadku stosuje się technologię laserową lub opartą o światło strukturalne.

Wyróżnia się także urządzenia stykowe, czyli w celu otrzymania cyfrowego obrazu fizycznego przedmiotu wymagane jest zastosowanie końcówki stykowej. Nie jest to jednak rozwiązanie często stosowane, ponieważ nie należy ono do najwygodniejszych i najszybszych, a ilość danych jest stosunkowo mała w stosunku do urządzeń bezstykowych.

Skanery można podzielić również na skanery ręczne, czyli takie które operator podczas skanowania trzyma w ręku, oraz skanery zamocowane na statywie. Ręczne skanery 3D to urządzenia kompaktowe, które dzięki swym małym rozmiarom są niezwykle łatwe w użytkowaniu, a ich mobilność jest zdecydowanie bardziej komfortowa niż skanerów na statywie. Przewagą skanerów ręcznych nad skanerami na statywie jest również to, że mogą bezproblemowo pracować w różnych warunkach, i nie jest wymagane sztywne zamocowanie skanera – w tym przypadku ruch wspomaga proces skanowania. Dzięki niewielkiej masie (poniżej 1kg) oraz niezwykle prostej obsłudze, mogą z powodzeniem być używane bezpośrednio na linii produkcyjnej do kontroli produkowanych części.

Skanery 3D
90 %
jakości
+ 900
klientów

Zautomatyzowane systemy skanujące

 Szybko rozwijającą się grupą skanerów są zautomatyzowane systemy skanujące, umożliwiające dokładne i szybkie pomiary bezpośrednio na linii produkcyjnej. Rozwiązanie firmy CREAFORM opiera się na zrobotyzowanym skanerze 3D wykorzystującym technologię laserową, dzięki której możliwa jest akwizycja danych pomiarowych z bardzo wymagających powierzchni, które często są niemożliwe do zeskanowania przy użyciu skanerów działających w oparciu o światło strukturalne. Zastosowane superszybkie kamery umożliwiają skanowanie 1.800.000 pkt./s, a zaimplementowana technologia HDR pozwala na jednoczesne skanowanie obiektów o różnym wykończeniu powierzchni czy kolorze. Skaner może współpracować z dowolnym robotem oraz może zostać zintegrowany z linią produkcyjną i pracować w trybie ciągłym według ustalonego taktu produkcyjnego.

Liderzy na rynku systemów skanujących